235 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

235 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli, wciąż jeszcze podzielonych na stany. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy.
Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.
Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.
Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.
Dnia 30 kwietnia 2026 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury dla uczniów naszej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to wyjątkowa okazja, aby wspólnie uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski oraz przypomnieć sobie znaczenie wolności, patriotyzmu i odpowiedzialności obywatelskiej. Uroczystość przygotowała młodzież z klas 6a i 6b, której w przygotowaniu oprawy muzycznej pomogły koleżanki z klasy 7a. Apel był również okazją do zachęcenia młodzieży, aby dbała o swój kraj i pielęgnowała wiedzę na temat polskiej tożsamości oraz symboli narodowych. Przygotowany montaż został również przedstawiony podczas miejsko-gminnych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody święta państwowego rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, odprawiona w kolegiacie pw. Św. Józefa. Po nabożeństwie uczestnicy ruszyli w przemarszu pod Pomnik Powstańców Styczniowych. Po dotarciu pod pomnik burmistrz Miasta i Gminy Klimontów Pan Marek Goździewski wygłosił okolicznościowe przemówienie. Młodzież naszej szkoły podobnie jak przedstawiciele innych szkół, stowarzyszeń oraz instytucji złożyła wiązanki kwiatów przy pomnikach. Uroczystości, w których mieli okazję uczestniczyć uczniowie były dla wszystkich ważną lekcją historii i patriotyzmu.🇵🇱🇵🇱