W dniu 28.09.2022r. została zorganizowana jednodniowa wycieczka autokarowa do Warszawy.
Pierwszym etapem wycieczki było Muzeum Narodowe, w którym nasi uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Malarstwo XIX wieku i jego związki z literaturą”. Następnym punktem zwiedzania było Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego wraz z campusem. Nasi uczniowie mieli możliwość zwiedzenia pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, który jest siedzibą Muzeum UW. Spacer po wnętrzach uniwersyteckich pozwolił na zwiedzanie Starej Biblioteki Uniwersyteckiej, Sali Bilardowej, gdzie rozpoczyna się wystawa muzealna. Uczniowie byli także w Sali Kolumnowej, siedzibie władz uniwersyteckich oraz w salach wykładowych.
Po zwiedzeniu budynków Uniwersytetu Warszawskiego udaliśmy się na Plac Zamkowy, a następnie do Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Jana. Podziwialiśmy Kamienice Starego Miasta, a następnie zobaczyliśmy: Barbakan, pomnik Małego Powstańca oraz Jana Kilińskiego.
Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Centrum Pieniądza NBP. W sali „Antyk-średniowiecze-nowożytność” mogliśmy obejrzeć monety greckich polis, rzymskiej republiki i cesarstwa, średniowiecznej i nowożytnej Europy. Następnie przeszliśmy do Sali „Systemy pieniężne”, gdzie zgromadzone multimedialne aplikacje w sposób przystępny i atrakcyjny wyjaśniają zasady, na których były one oparte. W tej sali można także obejrzeć ogromnych rozmiarów monety szwedzkie z XVII w. zwane platmyntami – czyli monetami płytowymi. Największa z nich waży 20 kilogramów!
W Gabinecie numizmatyka mogliśmy podziwiać ponad 900 najcenniejszych monet i medali polskich ze zbiorów NBP. Są tu prezentowane polskie monety emitowane od końca X w. do połowy wieku XIX. To najcenniejsza część kolekcji numizmatycznej NBP. Wystawiona jest tu m.in. najstarsza polska moneta – denar Bolesława I Chrobrego, wybity ok. 1000 r.
W sali Laboratorium autentyczności mogliśmy samodzielnie poznać tajniki zabezpieczeń zastosowanych w polskich banknotach. W gablotach zostały umieszczone wzory autentycznych banknotów oraz falsyfikaty, co pomaga porównać je między sobą i zapoznać się z rodzajami zabezpieczeń stosowanymi na legalnych banknotach. Do dyspozycji zwiedzających przygotowano także kilka stanowisk z urządzeniami emitującymi światło ultrafioletowe, dzięki któremu są widoczne zabezpieczenia – każdy może sprawdzić, czy banknoty, które ma przy sobie są autentyczne. Byliśmy także w Skarbcu, tutaj najwięcej emocji wzbudziła wyeksponowana, ponad 12 kilogramowa sztaba złota. Można ją dotknąć, a nawet spróbować podnieść!
Ostatnim punktem wycieczki był czas wolny w Galerii Janki. Wycieczka przebiegała w miłej, swobodnej atmosferze, tworzyliśmy zgraną, zdyscyplinowaną grupę. Po intensywnym dniu, zmęczeni, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do domów.